19. Deformované ceny

Evropská unie se pokouší regulovat některé části ekonomiky prostřednictvím ovlivňování ceny. Nejviditelnější je patrně regulace cen elektrické energie. Kilowatthodina vyrobená v tepelné elektrárně má v EU jinou cenu20 než stejná energie vyrobená ve vodní nebo větrné elektrárně. Samozřejmě se tím vytváří potenciál pro nejrůznější podvody, například, jak se kdysi zjistilo, některé sluneční elektrárny vyrábějí draze vykupovanou elektřinu i v noci, kdy slunce nahrazují silné reflektory, spotřebovávající levnou elektřinu ze sítě. Protože se však elektřina používá k výrobě, začínají některé trhy protestovat proti dovozu evropské produkce s odůvodněním, že ceny zboží neodpovídají skutečným nákladům na výrobu.

Plánované a nepravdivé ceny jsou symptomem plánované ekonomiky. Zaostávání ekonomiky komunistických států způsobilo právě přesvědčení plánovačů, že dokážou být moudřejší než trh.

Uměle vysoké nařízené výkupní ceny solární a větrné energie byly ze zákona přeneseny na spotřebitele, kteří rozdíl draze zaplatí ve svém vyúčtování za elektřinu. Miliardy eur a korun byly na základě lákadla vysokých výkupních cen investovány do solárních panelů, tisíce hektarů půdy byly přeměněny na fotovoltaická pole na úkor zemědělské výroby.

Umělé ceny vedou k problémům i v zemědělství. Centrální plánovací úřad nikdy neumí přesně odhadnout poptávku a nabídku, a tak důsledkem úředních rozhodnutí jsou vždy problémy. Když se EU obávala poklesu cen másla v důsledku obchodních sankcí mezi Ruskem a EU, vymyslela dotace za omezení výroby mléka. Důsledkem byl ale dramatický nárůst ceny másla v celé EU. V důsledku centrálních nařízení zemědělci vybíjeli svá stáda a spotřebitelé musí měnit své spotřební návyky.

Omezení kvót na výrobu cukru vedlo k likvidaci cukrovarů, které je nyní drahé obnovovat. Kvóty, dotace a cenové regulace vedou k promrhání obrovského množství kapitálu. Bez těchto regulací by kapitál – pole, stroje, peníze směrované do solárních panelů apod. – mohl sloužit lépe k užitečnější výrobě a přispívat k hospodářskému růstu.