Alternativa EU: Jde to i jinak

Europoslanec Jiří Payne a bývalý europoslanec Petr Mach (oba za Svobodné) společně v listopadu 2017 vyzvali k diskusi o alternativě k EU. V 45stránkovém textu  JDE TO I JINAK  podrobně vysvětlují důvody a východiska pro novou podobu spolupráce. Navrhují také konkrétní postup, jak přejít do alternativní podoby spolupráce evropských států.

EU nefunguje a všichni se už delší dobu shodují, že je „potřebná nějaká reforma“. Nikdo ale dosud nepředložil konkrétní návrh, jak na evropský kontinent vrátit demokracii. Dílčí pokusy vedly jen k další centralizaci, byrokratizaci, unifikaci a k dalšímu předání kompetencí do Bruselu.

Dokument se skládá ze 3 částí:

I. Dům na písku nemůže obstát
II. Nové základy pro spolupráci
III. Co dělat

EU nelze reformovat. EU směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu. Nemáme na vybranou – buď dojde k zahnívání stávajícího modelu, nebo se rozhodneme pro nějaký jiný. Administrativa v Bruselu ve svých rukou soustředila obrovskou nekontrolovatelnou moc. Dům postavený na špatných základech spadne, a EU má špatné základy. Proto chceme diskusi o tom, jak by mohla vypadat spolupráce evropských států jinak než v současné podobě,“ říká Jiří Payne.

Jde to i jinak,“ zdůrazňuje Petr Mach a vyzývá: „Chceme diskutovat o základních principech, na kterých by měla být nová spolupráce v Evropě postavená, a o postupu, jak se k ní dostat. Jistě existují i další alternativní modely, my předkládáme jeden z nich, který popisuje smysluplný postup, jako východisko pro zahájení diskuse.“

Svůj návrh představili novinářům na tiskové konferenci v Praze 23. listopadu 2017. Dokument poslali mj. i na všechny ambasády v Evropě.

První konference k uvedenému tématu se pak pod názvem Alternativy Evropské unie konala za účasti předních českých politiků v Praze 14. prosince 2017.

 

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance J. Payna
mobil: 736 530 384
mail: kasparova@svobodni.cz