J. Payne k 95. výročí úmrtí Aloise Rašína

Srdečně zveme na vzpomínkové shromáždění k 95. výročí smrti ekonoma, politika a zakladatele samostatného Československa Aloise Rašína.

Kdy: 18. 2. 2018, 15:30 – 16:30 hod.
Kde: Žitná 10, Praha 2

U domu, kde byl Alois Rašín v roce 1923 postřelen, by měli promluvit europoslanec za Svobodné Jiří Payne, ekonom a zakladatel Svobodných Petr Mach, a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Účast přislíbil i zástupce Městské části Praha 2.

Při této příležitosti europoslanec a místopředseda Svobodných Jiří Payne poslal ministru kultury dopis, ve kterém vyzývá k naplnění litery zákona.

Svobodní vyzývají vládu České republiky, aby naplnila stále platný zákon 35/1933 Sb., o zřízení pomníků Dr. Aloisu Rašínovi a Dr. Milánu Rostislavu Štefánikovi.

Tento zákon přijalo Národní shromáždění před 85 lety a žádná vláda, ačkoli jí to zákon ukládá, se o pomník Aloisi Rašínovi nezasadila a socha významného politika, ekonoma a zakladatele Československa dosud nestojí. Pomník Štefánikovi už v Praze stojí před petřínskou astronomickou observatoří, tedy v tomto bodě byl zákon naplněn.

Svobodní jsou přesvědčeni, že:

  • přijatý zákon je třeba bezezbytku naplnit,
  • nejvhodnější dobou k zahájení výstavby pomníku je rok 100. výročí vzniku samostatného Československa,
  • že vláda premiéra, který ostatní vyzývá k dodržování zákonů a sám o sobě tvrdí, že žádný zákon nikdy neporušil, by si měla vzít za své i zákon, který čeká na naplnění takřka století.

Alois Rašín si podle Svobodných zaslouží stálou připomínku, která je ostatně daná zákonem. Málokdo se zasloužil o samostatnost Československa více než on. Alois Rašín je také autorem vůbec prvního zákona 1. republiky, a především je otcem samostatné národní měny.

Svobodní tedy požadují po vládě, aby ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy neprodleně zahájila přípravy výstavby pomníku Aloisi Rašínovi.

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat a budeme se těšit na setkání v neděli v 15.30 v Žitné 10, Praha 2.

Martin Rumler
tiskový mluvčí Svobodných
e-mail: mluvci@svobodni.cz
telefon: 773 697 985
www.svobodni.cz

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance J. Payna
mobil: 736 530 384
mail: kasparova@svobodni.cz