Idnes: Europoslanec Jiří Payne hledá Evropu, která má povstat z popela EU

Europoslanec Jiří Payne (Svobodní) rozeslal velvyslancům evropských i dalších zemí manifest s názvem „Jde to i jinak“. Vyzývá v něm politiky, aby hledali odlišný model sjednocené Evropy. Předpokládá, že se po nalezení alternativy Unie rozpadne a stane se překonanou kapitolou evropských dějin.
„Hlavním problémem Evropské unie je demokratický deficit. Lidé nemají vliv na politiku, která se v Bruselu provádí. Tamní administrativave svých rukou soustředila obrovskou nekontrolovatelnou moc,“ vysvětluje Payne, který společně s bývalým europoslancem a exšéfem SvobodnýchPetrem Machem připravil zmíněný manifest „Jde to i jinak“ (PDF).

Text má sloužit jako podnět pro zahájení diskuse mezi českými i evropskými státníky. „Předpokládáme, že se budou konat různé konference na toto téma, a že shromáždíme náměty a iniciativy tak, abychom vytvořili společný program,“ uvedl Mach. První konference by se podle něj měla odehrát v Praze 14. prosince. Payne navíc návrh k diskusi rozeslal všem ambasádám členských států Evropské unie.

Hlavní myšlenka manifestu je jasná: Evropská unie směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu a nelze ji reformovat. „Nemáme na vybranou – buď dojde k zahnívání stávajícího modelu, nebo se rozhodneme pro nějaký jiný,“ říká Payne.

Celý článek na Idnes.cz čtěte zde

 

23. listopadu 2017

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance J. Payna
mobil: 736 530 384
mail: kasparova@svobodni.cz